Sınavsız geçiş hakkı

Sınavsız geçiş hakkı

SINAVSIZ GEÇİŞ ÖNCELİKLERİ NELERDİR?
1. Yeni mezun olmuş olan adaylara bu konu daha öncelik verilir.
2. Aynı yıl içerisinde mezun olmuş olan adaylar arasında ise öncelik okul pozisyonuna göre, Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise yada Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi verilir.        3. Yine aynı yıl içerisinde mezun olmuş olan adaylar arasında okul türü aynı ise; METEB içinde yer alan adaylara öncelik verilir.
4. Aynı yıl içinde mezun olmuş, okul türü aynı, her iki adayda METEB içinde yer alıyor ise bu durumda öncelik için ‘’OBP8Ortaöğretim’’ Başarı Puanı göz önünde bulundurulur.
5. Yukarda belirtilen tüm özellikler aynı ise bu durumda da ise öğrencinin yaşına göre hareket edilir. Yani, yaş olarak daha genç adaylara öncelik verilir.
ÖSYM TERCİH KLAVUZUNDA SINAVSIZ GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

Tercih zamanlarında öğrenci adaylarından yapılan görüşmeler doğrultusunda ortaya çıkan sonuç ise öğrencilerin bu konuda sıkıntı yaşadıklarını göstermesidir.ÖSYM Tercih Klavuzunun  TABLO 3 A Şeklinde isimlendirilen bölümü Merkezi Yerleştirme İle Girilen Önlisans Bölümleri’ne ayrılmıştır. Resimde Adana METEB bölgesi içinde bulunan Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığının yerleştirme öncelikleri kırmızı olarak işaretlenmiştir. Burada 10,3,D,92 ifadeleri yer almaktadır. 10 adayın 2010 yılında mezun olan bir aday olduğunu ifade etmektedir, 3 adayın Meslek lisesi mezunu olduğunu, D adayın METEB bölgesi olan Adana ilinin dışından olduğunu ve 92 adayın OBP’sini ifade etmektedir.
Yeşil olarak ifade edilen puanlar adayları çoğu zaman yanıltmaktadır. Özellikle meslek liseli olmayan adaylar yeşil alandaki ifadeye bakarak o bölümle ilgili bir fikre varmaktadırlar. Fakat eğer yerleştirme öncelikleriyle ifade edilen sütunda yukarıdakine benzer veriler varsa o bölüme meslek liseli olmayanların yerleşmeleri çok zordur. Adayların buna dikkat etmeleri gerekir.

 

Soru – Cevap

Sınavsız geçiş hakkında en çok sorulan soruların  yanıtları

1. Düz liseden mezun oldum, sınavsız geçiş hakkım var mı? Faydalanabilir miyim?

Cevap; Hayır. Sınavsız geçiş hakkı sadece meslek lisesinden mezun olmuş olan adaylar için geçerlidir. Bu durumda düz lise mezunları sınavsız geçiş hakkından faydalanamaz.

2. Sınavsız geçiş hakkının kaldırıldığını duydum, bu ne kadar doğru?

Cevap: Sınavsız geçiş hakkının artık kaldırıldığı söylentileri sıkça çoğalmakta fakat öyle bir durum yok. Yani yeni çıkaralan yasa 4+4+4’te dahi sınavsız geçiş hakkı yer alıyor. Uzun yıllardır yer alan bu söylenti asılsızdır. Sınav geçiş hakkı yasası hala geçerlidir.

3. Sınavsız geçiş hakkından yararlanmak istiyorum, ne zaman başvuru yapmalıyım?

Cevap: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihte zamandadır. Ocak ayının başlarında sınavsız geçiş hakkı için başvuru yapabilirsiniz.

4. Sınavsız geçiş hakkında faydalanmak istiyorum nasıl başvuru yapabilirim?

Cevap: Sınavsız geçiş hakkında faydalanmak için öncelikle geçiş ücretini ilgili bankaya yatırdıktan sonra ÖSYM’nin sitesinden başvuru yapabilirler.

5. Sınav geçiş başvuru işlemini tamamladım, tercihi mi ne zaman yapabilirim?

Cevap: LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih etmeniz için sizler için bir süreç başlayacaktır. ÖSYM klavuzunda bulunan bölümlerden birisi tercih ettiğiniz anda sınavsız geçiş hakkınızı kullanmış olacaksınız.

6. Sonuçlar ne zaman açıklanıyor?

Cevap: Sınavsız geçiş hakkı başvurunuzla ilgili sonuçlar yerleştirme sonuçları ile aynı anda açıklanmaktadır.

7. Daha önce meslek lisesinden mezun oldum. Aradan uzun bir zaman geçti, sınavsız geçiş hakkından faydalanabilir miyim?

Cevap: Bu konuda tabi ki sizin de hakkınız var. Ama üst satırlarda da bahsettiğimiz öncelik sırası her zaman okuldan yeni mezun olmuş öğrencilerindir.

8. Ben sınavsız geçiş hakkımı daha önce kullandım, tekrar kullanabilir miyim?

Cevap: Bu konu da bir kısıtlama yok. Yani, evet kullanabilirsiniz ama öncelik her zaman yeni mezunlarındır.

9. Meslek lisesinden mezun oldum, YGS sınavına da girdim ve oradan puan aldım ama sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istediğimde prosedür nasıl işleyecek? Yani ÖSYM puanıma göre mi hareket edecek yoksa meslek lisesinden mezun olduğuma göre mi?

Cevap: Bu durumda sınavsız geçiş hakkınızdan faydalanırsınız.

10. Ben YGS için başvuru ücretini bankaya yatırdım. Ayrıca sınavsız geçiş hakkı içinde ücret yatırmak zorunda mıyım?

Cevap: Hayır. YGS için yatırdığınız ücret sınavsız geçiş hakkını da kapsamaktadır. Dolayısıyla ekstra bir ücret yatırmanız gerekmez.

11. Sınavsız geçiş hakkımı açık öğretimde kullanabilir miyim?

Cevap: Evet açık öğretimde bu uygulama mevcut. İlgili bölümleri seçerek açık öğretim kaydınızı yaptırabilirsiniz.

12. Uzun zaman önce meslek lisesinden mezun oldum başvurumu nasıl yapmam gerekiyor?

Cevap: Diğer adaylarla beraber başvurunuzu ocak ayının başlarında yapabilirsiniz.

13. Yerleştirme de ne gibi bir prosedür uygulanıyor? Şansım ne kadar?

Cevap: Bu sizin istediğiniz bölüm ile alakalı bir durumdur. Seçmiş olduğunuz bölümde eğer yoğunluk yok ise düz lise öğrencileri dahi puanla yerleşebiliyor.

14. Düz liseden mezun oldum, şansım var mı?

Cevap: Sınavsız geçiş hakkı meslek lisesinden mezun olan öğrenciler içindir. Ancak bu alanda seçtiğiniz bölümde kontenjan dolmamış ise puanınız da göz önüne alınarak Anadolu veya fen lisesinden mezun olmuş olan öğrencilerin puanları göz önüne alınarak yerleştirme yapılmaktadır.

 

Not: SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI SON BAŞVURULAR 15 OCAKTA’dır, SINAV GEÇİŞ HAKKINA BAŞVURMAK İÇİN YGS SINAVINDAN SONRA İLGİLİ BANKAYA PARA YATIRARAK İŞLEMİNİZİ YAPTIRMAYI UNUTMAYIN

Etiketler:

Yorumlar

 1. fatma diyor ki:

  ben meslek liseli mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum acık ögretim bürosunu aradım yanlış bilgi verildi bana bende bankaya 40 tl yatırdım şimdi ne yapmam gerekiyo ben sınava girmek istemiyorum

  1. Emrah ÇAKIROĞLU diyor ki:

   ygs sınavına katılmanız sınavsız geçiş hakkınızın kaybolması demek değildir. Sınava girip barajı geçemeseniz dahi sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Yanılmıyorsam ösym ye yatırdığınız parayı geri alma gibi bir sansınız yok ama bana sorarsanız sınava girmenizde fayda var daha sonraki zaman diliminde her hangi bir sınava girmek istediğiniz de sizden ygs ye girme şartı isteyen sınavlar var. Hazır paranızı da yatırmışsınız sansınızı kullanın.

  2. ferdi diyor ki:

   hiç bişe yapaman

 2. sedat atila diyor ki:

  merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak kayıt yaptırıp aynı zamanda açık öğretimde okuyabilirmiyim

  1. Emrah ÇAKIROĞLU diyor ki:

   açık öğretim fakultesının ikinci üniversite adı altında bir uygulaması var örgün egıtımınıze devam ederken aynı zamanda açık öğretimdende istediğiniz bölümü okuyabiliyorsunuz.

  2. fatma diyor ki:

   evet okuyabilirsiniz

 3. faruk B. diyor ki:

  ben ygs ve sınavsız geçiş tarihlerini maalesef kaçırdım 2009 meslek lisesi mezunuyum bunun bir hal çaresi yok mu? Tarihleri adam gibi araştırmadım bi şekilde en azından sınavsız geçiş için bankaya para yatırıp tercihler için hak kazanamaz mıyım?

 4. faruk B. diyor ki:

  bir de hala balıkesir myo otomotiv bölümü 2. sınıf öğrencisiyim ama bu 2009 girişliyim okul uzadı bu bayadır harç yatırmadım fakat hala öğrenci gözüküyorum ..Eğer bu durumumunda bir katkısı olucaksa diye yazdım

 5. dilara diyor ki:

  ben bankaya 40 tl yatırdım yanlız arkadaşlar üniversiteye girip barajı geçemezsem sınavsız geçiş hakkım iptal oluyomuş ölemi

  1. fatma diyor ki:

   hayır öle bi durum söz konusu değil siz eğer meslek lisesi isesniz her türlü bölümünüze yönelik okul puanınız ile geçiş hakkına sahipsiniz

 6. burcu diyor ki:

  ben 2010 meslek lisesi mevzunuyum . 3 senedir sınava grip tercih yapıorum geçiş hakkım olduğu halde yerleşemiorum . bu yıl farklı olarak sadece bankaya geçiş hakkı için para yatırdım ..sınava girmiycem sınavsız geçişimi kulanıcam . ösym brosuna gidip kaydımıda bu şekilde yaptırdım . bu durumda yerleşme şansım varmı ?

 7. ercan diyor ki:

  Merhaba ben bu 2013 yılı olarak Ticaret meslek lisesinden mezun olacağım, ama sana sormak istediğim bişey var; biz bu sınavsız geçişi sadece bölümümüzün alt dalları olarak geçiş yapabiliyoruz diye duydum. Ama ben şahsen Büro Yönetimi ve Sekreterlik okuyorum ve Sınavsız geçiş ile Gediz Dumlulpınar myo üniv. gözüme kestirdim Tıbbi Sekreterlik bölümümün alt dalına girmediğini öğrendim bu ne kadar doğrudur, veya böyle herhangi bir 2 yıllık geçiş yapabiliyormuyuz. yardım edersen sevinirim.

 8. isimsiz diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi 2011 çocuk gelişimi mezunuyum.2011 senesinde ygs ye girdim ve aöf sosyal hizmetleri kazandım . Şuanda bu 2 yıllık bölümün 1. sınıfını okumaktayım. Bu sene ben tekrardan öss’e kayıt yaptırdım.sınavsız tercih yapmak istiyorum. Daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanmış olmam tekrardan sınavsız geçiş yapmama engel olurmu ?

 9. ahmet diyor ki:

  2006/2007 meslek lisesi elektrik mezunuyum sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim veya sınava girsem daha iyimi olur bilgilendirirseniz sevinirim.

 10. meryem diyor ki:

  merhaba açık tan meslek lisesi çocuk gelişim bölümü okuyorum ve 1 kredim kaldı mezun olmak için ama ocak ayında üniversite için kayıt zamanını kaçırdım mayıs ayında tekrar sınav var ve katılıp katılmama konusunda kararsızım çünkü seneye üniversite içn geçiş hakkımı kullanmak istiyorum eğer mayısta mezun olursam 2014 te geçiş hakkımı kullanırsam 2. planamı atıyolar kazanmak için. napim yardımcı olurmusunuz.

 11. büşra diyor ki:

  merhaba
  ben Anadolu ticaret meslek lisesi okuyorum sınavsız geçiş de hakkımı kullanırsam ygs ye tekrar girebilirim ve sınavsız geçişi neye göre nasıl alıyorlar bölümüm bilgisayar ve ben tıbbı sekretrlik istiyorum . bilgisayar bölümü okuduğum için tıbbı sekreterliğin olamıycağı hakkında söylentiler var sınavsız geçiş yaparken bölüm değiştiremiyormuyuz yardımcı olurmusunuz ?

 12. fatma diyor ki:

  ben iki yıllık çocuk gelişimi okuyorum bu yıl ikinci sınıfım ygsden 351 puan aldım bu puanımla çocuk gelişimi 4 yıllık verebilir miyi 3. sınıftan devam edebilme sansım var mı yatay geçişim oluyor mu* lütfen yrdmcı olunuz..

 13. fatma diyor ki:

  neden yardımcı olmuyor kimse:(((

 14. Neslihan diyor ki:

  Lütfen cevaplar mısınız? Ygs’de barajı geçemezsek yatay geçiş hakkımızda mı kalkıyor? :(

  1. Anonim diyor ki:

   hayır kalkmıyor .

  2. Amir diyor ki:

   arkadaşlar 9. slaytta Gf6rfcşenin diakkt etmesi gereken konular, 3. slaytta iş ve mes. dan. gf6rfcşme f6ncesi diakkt etmesi gereken unsurlar? yapan arkadaşlar varsa paylaşabılırmı ..

 15. Neslihan diyor ki:

  Bir sorum daha olucaktı. Ben Ticaret Meslek Lisesi, Muhasebe ve Finansman bölümü okuyorum yatay geçiş hakkımı kullanıp Lojistik yapabilir miyim?

 16. tuğba diyor ki:

  2 yıllık geçiş hakkımı geçmeden dondura bilirmiyim cevap verirseniz çok teşekür ederim

 17. duygu diyor ki:

  Ticaret meslek lisesi ögrencisiyim muhasebe ve finansman bölümü okuyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak bankacılık ve sigortacılık bölümü okuyabilirmiyim.

  1. Anonim diyor ki:

   okuyabilirsiniz çünkü ben sizin gbiydim şu an bankacılık ve sigortacılık bölümünü okuyorum

 18. meryem diyor ki:

  ben ygsden çok düsük puan aldım ama geçiş hakkımı kullanabilirim yani kullansamda alırlar beni demi üniversiteye

  1. zeynep diyor ki:

   eğer meslek lisesinden çıkışlıysan her halükarda alınırsın ama koşullara dikkat etmen gerekir..

 19. lalalala diyor ki:

  ben geçen yıl tekstil meslek lisesinden mezun oldum tercih yapmadım bu yıl tekrar sınava girdim ama sadece ygs için para yatrmıştım başvuru yapmıştım 2yıllık için ayrca başvuru yapıldıgını bilmiyordum suan 2yıllık geçişimi kullanmak istiyorum başvuru yapmak fln gerekmiyordu değil mi bilgilendirirseniz sevinirim..

 20. Tuğçe diyor ki:

  ben geçen sene sınava girdim ve tercih yaptım gitmedim bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  1. zeynep diyor ki:

   kullanabilirsin ama yanılmıyorsam diplomanın yarısı kadar puanın düşecek

   1. Anonim diyor ki:

    sınavsız geçişlerde hiç bir puan kesintisi olmaz

 21. Eren Safi diyor ki:

  millet ben çok programlı lisesinde sayısal bölümü okudum YGS de barajı geçemedim 2 yıllık da olsa tercih yapabiliyormuyum ?

  1. zeynep diyor ki:

   sen sayısal çıkışlıysan sağlığa gitme gibi bi şansın vardır bence

 22. elif diyor ki:

  bn bu yıl meslek lisesi mezunuyum…ygs ye başvurdum barajı geçemesemde geçiş hakkını kullanabilir miyim?

  1. zeynep diyor ki:

   ee zaten sınavsız geçiş hakkı meslek lisesinden mezun olanların..

 23. sevgi diyor ki:

  Ticaret meslek lisesinde okuyorum barajı geçemedim bu sene tekrar hazırlanıp tekrar sınava girmek istiyorum. Ancak yine barajı geçemezsem kullanmadığım 2 yıllık hakkımı kullanabilir miyim?

 24. sibel diyor ki:

  kız meslek lisesinde okuorum gıda bölümünde sadece turizm ve aşçılık bölümünün geçiş olduğunu duydum ben kalite kontrol istiyorum onun geçiş hakkı kalkmışl doğumu ?

 25. Daniyar diyor ki:

  d6ZLEM HANIM, SORDUĞUNUZ 3. SLAYTTA, İŞ ve MESLEK DANIŞMANININ Gd6RdcŞME d6NCESİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKEN UNSURLAR İc7İN BEN KİTAPTAN ŞUNLARI YAZDIM:Danışanın;1- Kendini tanıması2- c7alışma hayatı, işgfccfc piyasası ve meskleler hakkında bilgi sahibi olması3- İş ve meslek edinmesi4- İş ve mesleğini geliştirmesi ve/veya değiştirmesi5- İş ve meslek eğitimi fırsatları hakkında bilgilendirilmesi6- İş araması, bulması ile iş, meslek ve işyerine uyum sağlamasına yardımcı olunur.

 26. burak diyor ki:

  ygs puanımın sınavsız geçiş hakkıma katkısı olurmu bizim bölüme anadoluları alıyolarda bize yer kalmıyo… ???

  1. zeynep diyor ki:

   en meslek çıkışlıysan önclik senindir

 27. nesli diyor ki:

  Merhaba ben daha önceki senelerden meslek lisesi mezunuyum ayrıca 2 yıllık yatay geçiş hakkımı kullandım ve üniversitemi bitirdim faka tekrar grdim sınava yeterli bi puan alamadım ve yatay geçiş hakkımı kullanmak istiyorum bu mumkunmu bunun için ayrıca bi başvuruda bulunmam gerekiyomuydu?

 28. kübra diyor ki:

  merhaba ben geçen sene çocuk gelişimi bölümünden liseyi bitirdim ancak geçen sene yerleşemedim şimdi att okumak istiyorum geçiş hakkım var mı ?

 29. simge diyor ki:

  ben bu yıl kız meslek lisesinde 9. sınıf öğrencisiyim geçiş hakkı var mı diye öğrenmek istiyorum aksi takdirde okul değişikliği yapıcam lütfen en kısa zamanda bilgi verirseniz iyi olur.

 30. Anonim diyor ki:

  20o7cocuk gelısımı mezunuyum 2007 den berı basvurdum hıc yerlesemedım yerlesme sansım varmı

 31. murat diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesinde okuyorum ygs girdim ama barajı gecemedım simdi direk geçiş yapamıyacakmıyım birde 140 puan istiyormus dogrumu bu ?

 32. filiz diyor ki:

  ben ygs ye girdim ama direk geçişe para yatırmadım şimdi lys ye gireceğim buna rağmen direk geçiş hakkım var mı

 33. burak doğan diyor ki:

  mrb ben Anadolu teknik lisesi mezunuyum 2013 ve bu sınavsız geçiş sadece bizi mi etkileyecek, bizden bi sınıf alttakileride etkilermi , biliyom 2013 mezununa hakkı var sonra bi söylendi var:diyorlar 2013 ten sonra kalkıyor. doğrumu
  onun için bende bu sene gitmek istemiyom, seneye ygs de şansımı denemek istiyom olmadı 2 ye giderim. lütfen yardım ederseniz çok iyi olur ve yardımınızı bekliyoruz 4 gözle;

 34. ferdi karkın diyor ki:

  ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum dikey geçiş yaptım şu an okuyorum ama şuan gittiğim bölümü bırakmak istiyorum yani 2. Geçiş hakkımı bu sene kullanabiliyor muyum veya kullanabiliyorsam şuan ki bölümü nasıl yapmam gerekiyor :) dondurmak mi gerekiyor yoksa gerek yok mu bilgilendirirseniz sevinirim tskler :)

 35. burak doğan diyor ki:

  anlaşılan kimse yardım edemiyor

 36. özge diyor ki:

  mrb ben 2009 anadolu ticaret meslek lisesi bilgisayar mezunuyum okumaya devam etmedim şimdi açıktan bi bölüm okumak istiyorum bunun için ygs ye girmem gerekiyomu girdiğim zaman puan sınırlaması var mı ayrıca açıktan farklı bi bölüm istiyorum bu mümkün mü

 37. m diyor ki:

  para yatırmayanların sınavsız geçişten yararlanma şansı yok mu hiçbir şekilde?

 38. utku diyor ki:

  ben meslek lisesi öğrencisiyim ancak ygs sınavına girdim ama kazanamadım şansı mı seneye tekrar denemek istiyorum ama iki yıllık geçiş hakkımda var
  seneye tekrar denersem iki yıllık hakkımda kaybolcak mı bilgi verirseniz teşekür ederim…

  1. Anonim diyor ki:

   utku kaydını yap hakın gitmesin ve dondur okulu tekrar hazırlanabiliyosun. die biliyorum

 39. hatice diyor ki:

  ben kız meslek lissinde okuyorum 2013 mezunu olucam ygs den barajı geçemedim bölümüm büro yönetiimi ve sekreterlik kesin gidebilirmiyim ve ne gibi bölümlere tercih yapabilirim

 40. mehmet diyor ki:

  ijkinci bi geçiş hakkı ihtimali varmı
  1 tercihde universiye gttm braktım bidaha geçiş hakkı varmı

 41. mehmet diyor ki:

  geçiş hakımı kullandım dondurdum bi daha geçiş hakkı varmı oyle bişey varmı açık tan tercih yapabilimiyiiz

 42. ferdi diyor ki:

  sıkıldım yaaa

 43. ferdi diyor ki:

  sıkıldım yaaa

 44. bahar diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum ve suan 1. snf öğrncsym geçen yıl sınava girdim ama buraya geçiş hakkımı kullanarak yerleştim . şimdi buradan kaydımı alsam bu sene tekrar tercih yapıp sınavsız geçiş ile tekrar yerleşme imkanım varmı yardımcı olurmusunuz …?

 45. Anonim diyor ki:

  Mrb ben çocuk gelişimi mezunuyum. Sınavsı gecisten yararlanıxam halkla ilişkiler bölümünü tercih edebilirmiyim?

 46. sümeyye diyor ki:

  selamu aleyküm ben meslek lise son sınıf öğrencisiyim önlisans için başvurdum ama 3.dönem sınavından sonra mezun olucam.ben nasıl tercih yapıcam

 47. Nazım diyor ki:

  2 senelik geciş hakkımızı ıkıncı ogretim olarak kullanabılır mıyım bu sene mezun oldum

 48. elif diyor ki:

  merhaba ben kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum nasııl olur acaba

 49. elif diyor ki:

  çocuk glişimi mezunuyum kendi memleketimde okumak istiyorum lütfen yardımcı olun

 50. merve diyor ki:

  ben gecıs hakkımı kullanacagım ama ne yapmam gerekıyo bılmıyorum yardımcı olursanız sevınırım

 51. Samed diyor ki:

  Bu sene meslek lisesinden mezun oldum ama herhangi bir kayıt için bankaya kayıt yaptırmadım. Önumuzdeki sene ygs kayıtlarında kayıt yapıp sınavsız geçiş hakkını elde edebilirmiyim acaba ?_

 52. bahtsiz diyor ki:

  Mrb ben geçen sene meslek lisesinden mezunum. Geçen yil kazanamadk bu sene ygs tekrar girdim ama ygs1 139 geldi. Sinavsiz gecişden faydalanabilirmiyim. Lutfen cevap verin

 53. cansu diyor ki:

  Mrb hocam ben sinavsiz gecis icin 30 tercih verdim bazi arkadaslar 12 tana veriyo
  Bazi arkadaslar 12 tane veriyo neden acaba yo
  Yoksa benmi fazladan tercih yaptim

 54. eg diyor ki:

  Merhaba
  1993 da Ticaret lisesini bitirdim daha sonra açık öğretime başladım ve 1. sınıfta bıraktım. Şimdi yasadan faydalanıp kayıt yenileyeceğim. Sorum hem açık öğretim hemde sınavsız giriş hakkımı kullanarak 2 sinide okuya biliyormuyum? birde başka bölüm okumak istiyorum mesela adalet gibi bu mümkün olabilir mi?Tşk

 55. ramazan diyor ki:

  Arkadaşlar ben ygs kayıt parasını ödedim sadece sınavsız geçiş parasını ödemedim yinede sınavsız geçiş yapabilirmiyim lütfen yardımcı olun

 56. ramazan diyor ki:

  Bu arada tercih yaptım gelmedi napmalıyım

 57. BURCU ÇAMOĞLU diyor ki:

  merhaba

  2011 de anadolu ticaret meslek lisesi veri tabanı programalama mezunuyum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmadım suan kullanma şansım var mı? yanlız ben bilgisayara devam etmek istemiyorum
  yardımcı olabilir misiniz?

  teşekkürler

 58. emre diyor ki:

  2012 de meslek lisesinden mezun oldum bu sene sınava girdim ama yerleştirilemedim sınavsız geçişden yararlanabilirmiyim? yararlanırsam nezaman başvurmam gerkir?

 59. kubra diyor ki:

  Merhaba. Ben şehir dışında dört yıllık kazandım ama çok uzak olacagindan gitmemeyi düşünüyorum acaba iki yıllık geçiş hakkımı kullana bilir mıyım

 60. nuray diyor ki:

  merhaba ben 2010 yılında meslek lisesinden yiyecek içecek hizmetlerinden mezun oldum acık ögretimden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim..

 61. kaan diyor ki:

  merhaba ben sınıfta kaldım ve meslek lısesıne gecmek ıstıyorum bu nasıl olucak ? ve meslek lısesıne gecemezsem napıcam ben aşcılık okumak ıstıyorumm

 62. gülçin diyor ki:

  ben açık öğretim lisesi mezunuyum sınava girmeden direk ünv. geçiş yapabilirmiyim 2 yıllık da olabilir

  1. gülçin diyor ki:

   ben açık öğretim lisesi(düz lise sosyal bilimler) mezunuyum sınava girmeden direk ünv. geçiş yapabilirmiyim 2 yıllık da olabilir

 63. tuba diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum tekstil bölümüm ama bu geçiş hakkımız başka bölümler içinde geçerlimi bunu merak ediyorum bilgi verirseniz çok sevinirim

 64. ahmet diyor ki:

  Merhabalar. Bu yıl sınavısız geçiş ile 2 yıllık bölüme yerlestım . Eylülde gidip kayıt yaptrsam ve okula başlasam , bir sonraki sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanıp başka bir bölüme yerleşebilirmiyim. Yardımcı olurmusunuz aceba ?

 65. esra diyor ki:

  merhaba,ben sağlık meslek lisesinden gecen yıl mezun oldum,çıkan üniversiteyi bölüm olarak istemedim,ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçtim. bu sene geciş hakkımı tekrar kullanabilir miyim?

 66. murat diyor ki:

  Ben 2005′de Anadolu Meslek Lisesinden mezun oldum seneye sınavsız geçişe başvursam Sakarya Üniversitesi bilgisayar programcılığı uzaktan eğitime girme şansım var mı ?

 67. Anonim diyor ki:

  merhabaa 2014 sınavsız geçiş kalkıp kalkmıcağı ne zaman açıklanır bana bilgi verirseniz sevinirim .

 68. Anonim diyor ki:

  merhabaa 2014 sınavsız geçiş kalkıp kalkmıcağı tarih olarak ne zaman açıklanır onun hakkında bilgisini verirseniz sevinirimm

 69. ilknur diyor ki:

  merhabalar 2010 senesinde meslek yüksek okulundan mezun oldum ve şimdi çoçuk gelişim bölümü okumak istiyorum acaba böyle bir şansım varmı teşekkürler

 70. Hasan diyor ki:

  Yazı için ALLAH razı olsun

 71. özgür diyor ki:

  2007 de meslekden mezunum 2014 de sınavsız geciş yapabilirmiyim

  1. Anonim diyor ki:

   evet ama öncelik yeni mezunların

 72. Erdi diyor ki:

  Ben bu yıl metal bölümünden mezun oldum ve ygs sınavına qirdim tercihimi yanlış yaptım ve elektrik bölümü kazandım.
  Ben bu bölümü bu yıl bıraksam seneye yine puansız geçiş hakkım olurmu.
  duyduğuma göre meslek lisesinden mezun olanın 2 yıl sınavsız geçiş hakkı varmı yardımcı olabilirmisiniz

 73. Anonim diyor ki:

  sınavsız geçiş ve puanlı tercihler aynı anda mı yapılıyor? yani karışık sıralaya biliyor muyum?

 74. fatma_ diyor ki:

  bu bilgileri buraya ekleyenlere çok teşekkür ederim, gayet açıklayıcı.

Yandex.Metrica